Stiftelsen har beslutat att bevilja nya bidrag och fortsättningsbidrag för personutbyte med Tyskland.
Stiftelsen har beslutat att bevilja nya bidrag och fortsättningsbidrag för personutbyte med Tyskland.
Den 9 december undertecknades ett "Memorandum of Understanding" mellan Stiftelsen och The Korea Science and Engineering Foundation (KOSEF).
Till tionde innehavare av Konung Carl XVI Gustafs professur i miljövetenskap har styrelsen för Stiftelsen Carl XVI Gustafs 50-årsfond utsett professor Keith J Beven. Professuren finansieras gemensamt av STINT och Stiftelsen för miljöstrategisk forskning (MISTRA).
STINT beslutade den 16 november 2005 om 15, 6 milj. kronor för samarbeten mellan svenska och utländska forskargrupper i ett dussintal länder.
Styrelsen för Konung Carl XVI Gustafs 50-års fond har som tidigare meddelats beslutat att utse professor Lesley Margaret Head, University of Wollongong, Australien till den nionde innehavaren av Konung Carl XVI Gustafs gästprofessur i miljövetenskap.
I början av oktober var Stiftelsen STINT en av de organisationer som medverkade i en bilaga från Riksbankens Jubileumsfond.
Universitet och högskolor inbjuds att nominera duktiga lärare till stipendium för lärarutbyte.
STINT startade hösten 2003 ett program för utökat vetenskapligt samarbete mellan Sverige och Tyskland i samarbete med DAAD, Deutscher Akademischer Austauschdienst.
Vid sammanträde den 5 april fattade STINTs styrelse beslut om de kulturvetarstipendier för forskarstuderandes utlandsvistelse som utlystes under hösten 2004.
Stiftelsen utlyste hösten 2004 stipendier inom ramen för STINT Programme for Excellence in Teaching för vistelser vid amerikanska Liberal Arts colleges under hösten 2005.
För dig som är intresserad av Japan.
Ladda ner senaste versionen av en sammanställning av finansieringskällor.
Ny information är nu klar om STINT Institutional Grants Programme och de krav och kriterier som kommer att gälla för programmet från och med 2005.
Stiftelsen har i december 2004 beviljat stipendier till 15 vetenskapliga samarbetsprojekt mellan Sverige och Tyskland. Beslutet är fattat i samråd med DAAD.
Att påvisa sprängmedel eller att ta fram skarpa bilder av människans inre. Båda är mål i ett världsomspännande samarbete mellan forskare. STINT har bidragit till arbetet med 1,9 miljoner kronor och Peter Stoica, professor i systemmodellering vid Uppsala universitet, har hållit i trådarna.
Öken eller islandskap - naturen är en viktig plats för lärande oavsett hur den ser ut. Det visar studier av hur barn i urbefolkningar i Sverige respektive Australien lär sig nya saker. Nu har Eva Alerby och hennes forskarkollegor i Australien fått förnyat stöd från STINT.
Forskning har fått ett uppsving i Kina och nu satsar Nordic Centre vid Fudanuniversitetet i Shanghai mer på forskningssamarbeten mellan Kina och Norden. STINT har varit med och stöttat utvecklingen.
Lennart Sjölin, professor i organisk kemi vid Göteborgs universitet, fick medel från STINT för att undervisa vid ett liberal arts college i USA. Vistelsen har väckt tankar om skillnaden mellan bildning och utbildning.