STINT Box 3523
103 69 STOCKHOLM
Tel:08-671 19 90
E-post:info(#at#)stint(#dot#)se
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
» Nyheter / 2006

Erfarenheter från amerikanska liberal arts colleges

Publicerad 2006-12-11


Ett stipendium inom STINT Programme for Excellence in Teaching gör det möjligt att tillbringa en termin vid något av de amerikanska lärosäten - liberal arts colleges - som Stiftelsen samarbetar med.

Syftet med STINT Programme for Excellence in Teaching är dels att ge svenska universitetslärare internationella erfarenheter med utgångspunkt i lärarrollen snarare än forskarrollen, dels att bidra till att utbildningen förnyas och nya nätverk skapas. Sedan 1999 har 44 lärare från svenska universitet och högskolor beviljats stipendium inom programmet.

De amerikanska lärosäten som Stiftelsen samarbetar med i detta program utgör en liten, men viktig del av det amerikanska utbildningssystemet. De flesta av dessa institutioner är mycket små och erbjuder grundutbildning av särskilt hög kvalitet. Utöver impulser att förnya undervisningen inom det egna ämnet är förhoppningen att stipendiaterna får inblick i hur ett lärosäte med inriktning mot liberal education fungerar; hur man upprätthåller hög kvalitet i utbildningen utan direkt forskningsanknytning och hur man rekryterar och premierar lärare.

I oktober 2006 stod Stiftelsen värd för en konferens vid Smith College i Northampton, Massachusetts. Där fick årets stipendiater och företrädare för så väl svenska som amerikanska lärosäten dela med sig av sina erfarenheter från programmet. En slutsats från detta möte är att det finns ett stort behov av att diskutera former för återkoppling till den egna verksamheten. En annan fråga som diskuterades är i vilken utsträckning stipendiaterna skall undervisa under sin tid i USA. De flesta har ”delat” kurser med en amerikansk kollega men exempel finns också på lärare som givit helt egna kurser. Från Stiftelsens sida finns inga andra krav än att de svenska lärarna på något sätt skall undervisa. I kontakten med studenter och kollegor får stipendiaterna inblick i det dagliga arbetet och man är mer än en tillfällig besökare.

Stipendieprogrammet är nu inne på sin åttonde omgång och beslut om stipendier för hösten 2007 fattas efter årsskiftet. Stiftelsen planerar dessutom att inleda en uppföljning av programmet.

Läs mer:

STINT Programme for Excellence in Teaching
Möjliga amerikanska värdinstitutioner hösten 2007

Senast uppdaterad: 06-12-11 15:23

 
 
 
Visa alla I fokus
Bättre signaler mellan forskare

Att påvisa sprängmedel eller att ta fram skarpa bilder av människans inre. Båda är mål i ett världsomspännande samarbete mellan forskare. STINT har bidragit till arbetet med 1,9 miljoner kronor och Peter Stoica, professor i systemmodellering vid Uppsala universitet, har hållit i trådarna.


Lärande utan gränser

Öken eller islandskap - naturen är en viktig plats för lärande oavsett hur den ser ut. Det visar studier av hur barn i urbefolkningar i Sverige respektive Australien lär sig nya saker. Nu har Eva Alerby och hennes forskarkollegor i Australien fått förnyat stöd från STINT.


Mer samarbete med Kina på gång

Forskning har fått ett uppsving i Kina och nu satsar Nordic Centre vid Fudanuniversitetet  i Shanghai mer på forskningssamarbeten mellan Kina och Norden. STINT har varit med och stöttat utvecklingen.

 

 


Collegelivet inspirerar

Lennart Sjölin, professor i organisk kemi vid Göteborgs universitet, fick medel från STINT för att undervisa vid ett liberal arts college i USA. Vistelsen har väckt tankar om skillnaden mellan bildning och utbildning.